komu się udało- wpisujcie się! Niepłodność Forum dyskusyjne Gazeta pl
W tegorocznej edycji można również wpłacać fundusze na zbiórkę prowadzoną on-line. Wzorem lat ubiegłych, istnieje możliwość zrealizowania spersonalizowanego listu do św. Mikołaja, napisanego przez podopiecznego jednej z wymienionych powyżej placówek. – Nie musisz być superbohaterem, żeby zmieniać świat! Każdy może odnaleźć swój sposób na niesienie pomocy – zachęca do czynnego wsparcia akcji poprzez jeden z zaproponowanych sposobów jej koordynatorka. Odbyła się wystawa prac studentów drugiego roku I stopnia kierunku architektura krajobrazu.
Myśleć trzeźwo i pozytywnie – plan szpadzistki Renaty Knapik-Miazgi, absolwentki PK na olimpijski start w Paryżu
Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle plinko nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki. Według ankiety przeprowadzonej w 2020 r. Wśród studentek śląskich uczelni ponad 60 proc. Nosi podpaski/tampony zbyt długo niż zaleca się na opakowaniu, choć to niebezpieczne dla zdrowia. Robią tak, żeby zaoszczędzić kilka podpasek na następny okres. Warto podkreślić silne więzy łączące Stefana Majerczaka z Politechniką Krakowską.
Studentka Wydziału Mechanicznego laureatką 14. edycji konkursu „Kraków bez barier”
Współpraca z Cracovią to nie pierwsza inicjatywa, w której Politechnika Krakowskiej angażuje się w eksperckie wsparcie dla sportowców. Politechniczni inżynierowie współpracują od tego roku z Polskim Związkiem Narciarskim w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych, w tym szczególnie kadr narodowych w skokach narciarskich. Bazą do wspólnych działań jest infrastruktura Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej. Gościli w nim już prezes PZN Adam Małysz oraz członkowie sztabu trenerskiego i technicznego pracującego z polskimi skoczkami, m.in. Thomas Thurnbichler, Mathias Hafele i Arvid Endler. Podczas serii spotkań uzgadniano możliwości wsparcia treningów serią ćwiczeń w tunelu pod obciążeniem strumieniem powietrza na poziomej platformie pomiarowej oraz serii pomiarów oporu aerodynamicznego tkanin, z których szyte są stroje skoczków narciarskich.
Ścieżka wojownika, czyli program VIP w Spin Samurai
Dzieci i rodzice mogli nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, wziąć udział w konkursie i otrzymać drobne upominki Politechniki Krakowskiej. Kraków jako milionowa aglomeracja, z ogromnym historycznym dziedzictwem, miasto studentów, centrum regionu, stolica Małopolski – z ogromnym potencjałem i możliwościami – to również wielkie wyzwanie środowiskowe. Dlatego spotkania i rozmowy o środowisku naturalnym stanowią niezwykle ważny element edukacji. Cenna inicjatywa spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i od 2018 r.
Czy mogę liczyć na pomoc, gdy zauważę, że granie wymyka mi się spod kontroli?
- W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 42 wydawców, którzy zgłosili 142 publikacje.
- Wyniki konkursu i uhonorowanie wyróżnionych twórców miało miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie.
- Marek Bauer oraz dziekani i prodziekani politechnicznych wydziałów, a także przedstawiciele jednostek uczelni wspierających rozwój naukowy i zawodowy studentów.
- Naukowców świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.
Na tej podstawie wyliczono, że w ciągu najbliższych 15 lat suma odpadów generowanych w Krakowie wzrośnie z obecnych 400 tysięcy ton rocznie do nawet pół miliona. Międzynarodowe Forum Gospodarcze to organizowane cyklicznie wydarzenie biznesowo-gospodarcze, łączące formułę konferencji merytorycznej z szeroką ofertą spotkań biznesowych. Jak podkreśla organizator Forum, Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki, uczestnicy poruszają podczas obrad najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości. Ambicją konstruktorów było odzwierciedlić najnowsze zdobycze technologii motoryzacyjnej w zakresie aerodynamiki i wymagań termodynamicznych.
Warto więc umożliwić studentom na szerszą skalę realizację pracy dyplomowej w powiązaniu z aktywnością w kołach naukowych. Na potrzeby najlepszych interdyscyplinarnych studenckich projektów zawsze znajdą się pieniądze. Na FutureLab, czyli nasze studenckie laboratorium innowacji, przeznaczyliśmy ostatnio pół miliona złotych. Pierwsza rekrutacja do Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej została przeprowadzona w 2020 r.
LAŚ, z imponującymi tunelami aerodynamicznymi i inną – unikatową w skali światowej – autorsko zaprojektowaną i skonstruowaną aparaturą badawczą, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych na ludzi, budowle i ich konstrukcje. Pandemia covid 19, a po niej wojna w Ukrainie, spowodowały niemałe trudności podczas budowy, związane m.in. Z gwałtownym wzrostem cen materiałów budowlanych i usług, spowolnieniem dostaw itd. Budowę laboratorium udało się sfinalizować z tak okazałym efektem dzięki ogromnej pracy i determinacji wielu osób na czele z prof. Andrzejem Flagą, dr. inż. Łukaszem Flagą i całym zespołem Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. Ważne wsparcie otrzymali od specjalistów z działów technicznych i finansowych PK.